Mr. E.M.S.B. Ekanayake, Secretary to the Prime Minister

Mr. Sumith Abeysinghe, Secretary to the Cabinet of Ministers

NAME MINISTRY
1 Mr. V. Sivagnanasothy National Integration & Reconciliation
2 Dr. R.H.S. Samaratunga Finance & Mass Media
3 Mr. Udaya R. Seneviratne Science, Technology & Research
4  Mr. Nihal Somaweera Transport & Civil Aviation
5 Mr. P.H.J.B. Sugathadasa Health, Nutrition & Indigenous Medicine
6  Mr. G.S. Vithanage Foreign Employment
7 Mr. S.S. Miyanawala Disaster Management
8 Mr. Padmasiri Jayamanna Justice
9 Mr. R.M.D.B. Meegasmulla Sustainable Development & Wildlife
10  Mr. Upali Marasinghe Petroleum Resources Development
11 Dr. D.M.R.B. Dissanayake Sports
12 Mr. B. Wijayaratne Agriculture
13 Mr. J.J. Rathnasiri Public Administration & Management
14 Dr. B.M.S. Batagoda Power & Renewable Energy
15 Mr. L.P. Jayampathy Ports & Shipping
16 Mr. M.I.M. Rafeek National Policies & Economic Affairs
17  Dr. I.H.K. Mahanama Lands & Parliamentary Reforms
18 Mrs. D.K.R. Ekanayake Rural Economic Affairs
19 Mrs. R. Nadarasapillai Hill Country New Villages, Infrastructure & Community Development
20 Mr. N. Rupasinghe Megapolis & Western Development
21 Mr. P. Ranepura Skills Development & Vocational Training
22 Mr. D. Swarnapala Internal Affairs, Wayamba Development & Cultural Affairs
23 Mr. M. Seneviratne Social Empowerment, Welfare & Kandyan Heritage
24 Mrs. W.M.M.R. Adikari Fisheries & Aquatic Resources Development
25 Mr. D.C. Dissanayake Higher Education & Highways
26 Mrs. W.K.K. Athukorala Housing & Construction
27 Mr. Jagath Wijeweera Law & Order and Southern Development
28 Mrs. Chandrani Senaratne Women & Child Affairs
29 Mr. Ravindra Hewavitharana Public Enterprise Development
30 Mrs. Chandani Wijewardana Development Strategies & International Trade
31  Mr. H.T. Kamal Pathmasiri Provincial Councils & Local Government
32 Mr. Wasantha Deshapriya Telecommunication & Digital Infrastructure
33 Mr. D. Nanayakkara Special Assignment
34 Mr. Bandula Wickramaarachchi Primary Industries
35 Mr. D.G.M.V. Hapuarachchi Post, Postal Services & Muslim Religious Affairs
36 Mr. T.P.G.N. de Alwis Home Affairs
37 Mr. Esala Weerakoon Foreign Affairs
38 Mr. Sunil Hettiarachchi Education
39  Mr. Chandraprema Gamage Buddhasasana
40 Mr. W.M.P.G. Wickremasinghe Prison Reforms, Rehabilitation, Resettlement & Hindu Religious Affairs
41 Mr. Chinthaka S Lokuhetti Industry & Commerce
42 Mr. Ranjith Uyangoda National Co-existence, Dialogue and Official Languages
43 Mr. Sarath Chandrasiri Withana City Planning & Water Supply
44 Mr. J.A. Ranjith Plantation Industries
45  Mr. S.A.N. Saranatissa Labour, Trade Union Relations & Sabaragamu Development
46 Mr. A.G.P. Kithsiri Regional Development
47 Mrs. L.D. Senanayaka Development Assignment
48 Mr. D.M.A.R.B. Dissanayake Mahaweli Development & Environment
49 Mr. Kapila M Waidyaratna, PC Defence
50 Mr. Jayantha Wijeratna (Acting) Irrigation & Water Resources Management
51 Mr. P.H.J.B. Sugathadasa(Acting) Tourism Development & Christian Religious Affairs