Mr. E.M.S.B. Ekanayake, Secretary to the Prime Minister

Mr. Sumith Abeysinghe, Secretary to the Cabinet of Ministers

NAME MINISTRY
1 Mr. V. Sivagnanasothy Prison Reforms, Rehabilitation, Resettlement & Hindu Religious Affairs
2 Dr. R.H.S. Samaratunga Finance
3 Mr. S.M. Gotabaya Jayaratna Labour & Trade Union Relations
4 Mr. Bopage Nimalweera Parliamentary Reforms & Mass Media
5 Mr. W.M. Bandusena Education
6 Mr. G.K.D. Amarawardana Regional Development
7 Mr. Udaya R. Seneviratne Mahaweli Development & Environment
8 Mr. Nihal Somaweera Transport & Civil Aviation
9 Mrs. W.S. Karunaratne Petroleum Resources Development
10 Mr. Wasantha Ekanayake Buddhasasana
11 Mr. P.H.J.B. Sugathadasa Tourism Development & Christian Religious Affairs
12 Mr. G.S. Vithanage Foreign Employment
13 Mr. S.S. Miyanawala Disaster Management
14 Mr. Padmasiri Jayamanna Justice
15 Mr. R.M.D.B. Meegasmulla Sustainable Development & Wildlife
16 Mr. W.M.V. Narampanawa National Co-existence, Dialogue and Official Languages
17 Mr. Upali Marasinghe Plantation Industries
18 Mr. Jagath Wijeweera Law & Order and Southern Development
19 Mr. A.M. Jayawickrema Health, Nutrition & Indigenous Medicine
20 Dr. D.M.R.B. Dissanayake Sports
21 Mr. B. Wijayaratne Agriculture
22 Mr. J.J. Rathnasiri Home Affairs
23 Dr. B.M.S. Batagoda Power & Renewable Energy
24 Mr. L.P. Jayampathy Ports & Shipping
25 Mr. M.I.M. Rafeek National Policies & Economic Affairs
26 Dr. I.H.K. Mahanama Lands
27 Mr. J. Dadallage Public Administration & Management
28 Mrs. D.K.R. Ekanayake Rural Economic Affairs
29 Mrs. R. Nadarasapillai Hill Country New Villages, Infrastructure & Community Development
30 Mr. T.M.K.B. Thennakoon Industry & Commerce
31 Mrs. C. Wagiswara Foreign Affairs
32 Mr. N. Rupasinghe Megapolis & Western Development
33 Mr. Karunasena Hettiarachchi Defence
34 Mr. P. Ranepura Skills Development & Vocational Training
35 Mr. D. Swarnapala Internal Affairs, Wayamba Development & Cultural Affairs
36 Mr. M. Seneviratne Social Empowerment & Welfare
37 Mrs. R. Wijialudchumi Science, Technology & Research
38 Mrs. W.M.M.R. Adikari Fisheries & Aquatic Resources Development
39 Mr. D.C. Dissanayake Higher Education & Highways
40 Mrs. W.K.K. Athukorala Housing & Construction
41 Mrs. Chandrani Senaratne Women & Child Affairs
42 Mr. Ravindra Hewavitharana Public Enterprises Development
43 Mr. R.M.W. Rathnayake Irrigation & Water Resources Management
44 Mrs. Chandani Wijewardana Development Strategies & International Trade
45 Mr. H.T. Kamal Pathmasiri Provincial Councils & Local Government
46 Mr. Wasantha Deshapriya Telecommunication & Digital Infrastructure
47 Mr. D. Nanayakkara Special Assignment
48 Mr. Murugesu Ganeshamoorthy National Integration & Reconciliation
49 Mr. N.D. Hettiarachchi City Planning & Water Supply
50 Mr. Bandula Wickramaarachchi Primary Industries
51 Ms. A.S.M.S. Mahanama (Acting) Postal, Postal Services & Muslim Religious Affairs